Vi inviterer vore medlemmer til

Ordinær Generalforsamling

i

IFN's Klubhus, Gustav Zimmersvej 27

tirsdag den 26. februar

Kl. 19.00

 

Dagsorden er iflg. vedtægterne

 

Kunst der udloddes som afslutning på generalforsamlingen kan ses her.


Vindere ved lodtrækningen søndag, den 3. februar

ved Nørhalne Viser Kunst 2019

Nr. Kunstner Vinder
     

1

Anette Mains Vestrup

Ulla Juel Olesen, Rosenlundsvej 7, 9230 Svenstrup

2

Anita K 

Ellen M. Nørmølle, Søndermarken 6, 9460 Brovst

3

Anne Risum

Ina Holm, Drosselvej 22, 9460 Brovst

4

Anne-Mette Cortsen

Birthe Lassen, Gartnervænget 18, 9430 Vadum

5

Annemette Hoier Nielsen

Anne Lise Buus, Tranebærparken 55, 9000 Aalborg

6

Antiokia Sørensen

Helle Kjær, Vestbjerggårdvej 38, 9380 Vestbjerg

7

Benny Rytter

Jette Birkbak, Bogfinkevej 49, 9700 Brønderslev

8

Betina Jung

Gurli Brogaard, Klarupgårdvej 19, 9200 Aalborg SV

9

Birthe Kjærsgaard

Jette Strøm, Solvænget 15, 9440 Aabybro

10

Britt Fage

Ivan Severinsen, Liselund 3, 9000 Aalborg

11

Britta Haakansson

Henrik Lie Nielsen, Skodsborgvej 83, 9270 Klarup

12

Carsten Frank

Tove Sørensen, Egholm Færgevej 11 l.25, 9000 Aalborg

13

Catherine Collart

Åse Rasmussen, Østmarken 5, 9430 Vadum

14

Charlotte Bruun

Lene Poulsen, Bytoften 10, 9440 Aabybro

15

Christina Smith

Pia Andersen, Ærøgade 48, 9740 Jerslev J

16

Dorte Lausten

Lis Rasmussen, Tinesvej 13, 9380 Vestbjerg

17

Maleren af Verden
Erik Lindberg

Frank Jørgensen, Stakladen 58, 9380 Vestbjerg

18

Etsuko Oide

Karin Hald, Bangsbovej 7, 9200 Aalborg SV

19

Eva Bendt

Dorte Rødbro, Havnegade 1, 9370 Hals

20

Glenni Andersen

John Elkjær Madsen, Halvorsmindevej 120, 9800 Hjørring

21

Heidi Rosenfeldt

Jan Andersen, Gustav Zimmersvej 23, 9430 Vadum

22

Ilse Vinde

Jytte Lyhne, Koldingvej 130, 7100 Vejle

23

Inge Hacke

Hanne Kargo, Søndermarken 7, 9320 Hjallerup

24

Jane Ekstrøm

Lars Benkjer, Klarup Skolevej 7A, 9270 Klarup

25

Jane Kaptain 

Inger Dam Jensen, Sofie Brahesvej 10, 9300 Sæby

26

Janne Jacobsen

Esther Nortoft Petersen, Cypresvej 26, 9230 Svenstrup J

27

Janni Dalsager Pihl

Andreas H. Roussis, Nordkærvej 10, 9430 Vadum

28

Jytte Lyhne

Tine Sørensen, Ådalen 539, 9700 Brønderslev

29

Karen Marie Fredslund

Carsten Kjær, Gl. Hedevej 15, 9310 Vodskov

30

Kim Herholdt Groth

Jeppe Røn Andreasen, Sct.Jørgensgade 8, 9000 Aalborg

31

Kim Larsen

Eva R. Madsen, rosenvej 13, 9380 Vestbjerg

32

Lene Purkær Stefansen

Anette Winther Ottesen, Grønspættevej 2, 9270 Klarup

33

Lene Tranberg Laustsen

Mie Nielsen, Sorthøj 153, 9000 Aalborg

34

Lotte H. Ustrup

Hanne Kodal Sørensen, Hammershøj 18A, 9460 Brønderslev

35

Louise Elkjær

Ritaterese Johannsen, Gerå Skolevej 1, 9340 Aså

36

Louise Lange

Gitte Eldrup, Strubjerg 204, 9400 Nørresundby

37

Louise Maagaard

Claus Svendsen, Pilgårdsvej 11, 9430 Vadum

38

Majbritt Biegel

Jane Salk, Solmarken 19, 9493 Saltum

39

Merete Roy

Lene Højlund, Strøybergsminde 21, 9000 Aalborg

40

Mølgaard Jernkugler

Dorthe Jønsson, Borgergade 40, 9440 Aabybro

41

Niki Komselis

Mette Dall, Strandalle 4, 9400 Nørresundby

42

Peter Møller

Annitta Dahl Mathiasen, Bygmarken 3, 9490 Pandrup

43

Pia Viborg

Lisbeth Cristensen, Allerosevej 10, 9430 Vadum

44

Poul Christensen

Jytte N. Albrektsen, Havremarken 50, 9690 Fjerritslev

45

Rasa Dzimidaviciute Olesen

Agnes Pilgaard, Kronosvej 56, 9210 Aalborg SØ

46

Rie Brødsgaard

Ole Madsen, Mimersvej 7, 9870 Sindal

47

Rikke Ryge

Anders Petersen, Tornsangervej 30, 9800 Hjørring

48

Rita Andersson

Ingerlissy Simonsen, Aslundvej 17 st.tv. 9310 Vodskov

49

Sanne Friis

Inger-Karin Løth, Blåbærvej 35, 9440 Aabybro

50

Søren Fisker

Ruth Sejling, Nordkærvej 7, 9430 Vadum

51

Søren Wullum

Anne Marcussen, Fasanvej 45, 9700 Brønderslev

52

Tanja Eijgendaal

Lone Laursen, Grydstedvej 61, 9240 Nibe

53

Tina Ferch 

Ulla Andersen, Beddingen 11, 1, 9000 Aalborg

54

Torben Mersholm

Ejner Svenstrup, Skovvej 23, 9510 Arden

55

Trine Panum

Krister Ripadal, Lemvigvej 69, 9220 Aalborg Ø

56

Vibeke Gaard

Helen Toft Pedersen, Rødslet 57, 9430 Vadum

57

Vibeke Leighton

Kaj Eienfeldt Jensen, Heimdalsgade 56, 9000 Aalborg

58

Viki Munksgaard

Pia Gartner Nielsen, Tolstrupvej 62, 9320 Hjallerup

59

Yvonne Lundehøj

Anne Lindballe, Sneppevej 60A, 9440 Aabybro

 

Resterende afhentning kan aftales med formanden på 20 91 01 06, schultz.trine@gmail.com

Ikke afhentet kunst tilfalder kunstforeningen

 

 


 

Nørhalne Hallen danner igen rammen om en stor kunstudstilling med 60 kunstnere, fordelt på malerier, glas, keramik, porcelæn, smykker, skulpturer, sten og bronze. 

I anledningen af at det er 20. gang der arrangeres udstilling i Nørhalne Hallen, vil jubilæumsudstillingen byde på ekstra oplevelser. Det sker i tæt samarbejde mellem IFN's Kunstvenner og Idrætsforeningen Fremad Nørhalne. Udstillingen åbnes ved en festlig fernisering torsdag kl. 19.00, hvor vil der være åbningstale af Grethe Rolle, musikalsk underholdning og et glas vin.

Motivet på årets plakat er malet af den Internationalt anerkendte kunstner Carsten Frank, som også har en stand på udstillingen.

Udstillingen er blevet til noget af et tilløbsstykke. De senere år er udstillingen blevet besøgt af over 6000 gæster de dage udstillingen varer - i år fra torsdag den 31. jan. til og med den 3. feb. Det betyder også, at flere og flere anerkendte og professionelle kunstnere fra hele landet anmoder om at deltage.

Hver udstiller skænker et mindre kunstværk, som bortloddes blandt de gæster, som køber et katalog ved indgangen. Udtrækning af vinderne foregår søndag kl. 16.30 og vinderne vil blive offentliggjort på foreningens hjemmeside.

Der etableres kunstcafe i Hallen, med mulighed for at købe kaffe med brød eller kage, en kold øl eller et glas vin.

Lokalsamfundets 250 børn fra dagpleje, vuggestue, børnehave og skole vil have en særudstilling i den ene ende af hallen med hver deres billede. Der er arrangeret en særlig fernisering for børnene fredag formiddag, hvor de samtidig kan nyde en forfriskning og lidt frugt.

Information om kunstudstillingen kan findes på https://www.facebook.com/NorhalneViserKunst/

Der er gratis adgang


Udstillere NVK2019

 

Carsten Frank, Maleri

Etsuko Oide, Akvarel & Papir

Louise Elkjær, Maleri

Mølgaard Jernkugler, Skulptur

Niki Komselis, Smykker

Jane Ekstrøm, Maleri

Catherine Collart, Keramik

Janne Jacobsen, Maleri

Antiokia Sørensen, Maleri

Betina Jung, Maleri, skulptur

Britt Tranekær Fage, Mix media på papir og lærred

Benny Rytter, Fotokunst/Artistic Nude

Glenni Andersen, Keramik & Glas

Karen Marie Fredslund, Blandform

Louise Maagaard, Porselæn

Tina Ferch, Keramik

Sanne Friis, Maleri

Tove K. Krogh. Skulptur

Kim Herholdt Groth, Maleri

Eva Bendt, Keramik

Pia Viborg, Maleri & Skulptur

Rasa Dzimidaviciute Olesen, Oliemaleri

Rikke Ryge, Maleri

Vibeke Leighton, Maleri

Vibeke Gaard, Stentøjsskulptur

Peter Møller, Maleri

Torben Mersholm, Maleri

Merete Roy, Maleri

Charlotte Bruun, Maleri

Britta Haakansson, Maleri

Jane Kaptain, Maleri

Rita Andersson, Maleri

 

 

Søren Wullum,

Keramiske skulpturer

Anita Andersen, Fotokunst

Annemette Hoier Nielsen, Maleri

Yvonne Lundehøj, Maleri

Rie Brødsgaard,

Maleri & mixed media

Jytte Lyhne, Smykker

Poul Christensen, Maleri

Anette Mains Vestrup, Maleri

Tanja Eijgendaal,

Maleri & Grafik

Lotte H. Ustrup, Maleri

Heidi Rosenfeldt, Maleri og skulpturel kurvebinding

Søren Fisker, Maleri

Inge Hacke, Maleri

Viki Munksgaard,

Illustration & maleri

Christina Smith, Portrætmaleri, MixMedia, Smykkekunst

Birthe Kjærsgaard, Maleri

Anne-Mette Cortsen, Maleri

Trine Panum Kjeldsen, Maleri

Erik Lindberg / Maleren af Verden, Maleri

Kim Larsen Maleri

Majbritt Biegel, Maleri

Anne Risum, Maleri

Louise Lange, Keramik

Lene Purkær, Bronzeskulpturer & Bronzebilleder

Dorte Laustsen, Smykker

Lene Tranberg Laustsen,

Maleri & Grafik

Ilse Vinde, Maleri

Lars Søndergaard Jensen ( LJ Tables)


 

GAVLMALERI i NØRHALNE

Få hele historien her


MEDLEM 2018

 

Et medlemsskab koster

kr. 100,-

 

Indbetal på konto

7456 1013942

eller MobilPay 17045

med angivelse af navn

og mail-adresse

 

Aktiviteter i 2019

 

2019 er jubilæumsår for Idrætsforeningen

FREMAD Nørhalne og i den forbilndelse deltager IFN's Kunstvenner i forskellige aktiviteter.

 

Vi har endnu ikke udstillingsprogrammet for 2019 på plads men er i dialog med flere kunstnere, som kan udstille på 1. sal.

 

Vore kommende aktiviteter vil kunne følges via nyhedsbreve på mail, vores hjemmeside og Facebook, ved opslag i byen og i pressen.


Se alt om Nørhalne Viser Kunst her

Kalender:

 

31. januar -
3. februar
2019
Nørhalne
viser
Kunst
2019

26. februar
Generalforsamling


 

   

IFN's Kunstvenner
Trine Schultz
Skaggårdsvej 40, Nørhalne
9430 Vadum
tlf.: 2091 0106

KLUBHUSET
GUSTAV ZIMMERSVEJ 27
NØRHALNE

GRATIS ADGANG

ÅBNINGSTIDER
Generelt når hallen er åben
og efter aftale