Nørhalne Viser Kunst 2018

Motivet på årets plakat er malet af den spændende kunstner Pia Viborg, som også har en stand på udstillingen.

Var du heldig ?

Se vinderlisten her

Kunstner

Vinder

Anders Markmann Thomsen

Lone Christiansen, Ulvkjærsvej, Hjørring

Andreas & Beate Wörner

Helle Nielsen, Revlingestien, Aabybro

Anne Risum

Annie Pedersen, Rosenskrænten, Vodskov

Annette Ravn

Kamma Larsen, Thorvaldsensvej, Aalborg

Antiokia Sørensen

Susse Monefeldt, Byklemmen, Aalborg

Benny Rytter

Hanne Klastrup, Aagades Passage, Aalborg

Bent Pristed

Winni Damgren, Enghaven, Aabybro

Bente Carstensen

John O. Rasmussen, Vendelbogade, Aalborg

Betina Jung

Else Laustsen, Hybenvej, Dronninglund

Birgith Villadsen

Tonie F. Nielsen, Kabelvej, Vodskov

Britt Tranekær Fage

Niels Christiansen, Nibevej, Sønderholm

Catherine Collart

Karin Knudsen, Godske Lindenovsvej, Aalborg

Danny Heinricht

Anne Marie Callesen, Bettevej, Tversted

Dorte La usten

Jørgen Juhl, Havnepromenaden, Sæby

Elke Werner

Kim Kristensen, Ledavej, Aalborg SØ

Erik Lindberg

Margrethe Ammundsen, Stakladen, Vestbjerg

Etsuko Oide

Mona Keldsen, Mirabellevej, Aabybro

Eva Bendt

Helle Nielsen, Tennisskoven, Hjallerup

Glenni Andersen

Marlene Abildgaard, Nørhalne

Helle Kroer

Gitte Fisker, Nørhalne

Henning Christensen

Sonja & Hugo Larsen, Mispelvej, Aalborg

Henrik Koldby

Jensen & Nielsen, Leandervej, Aalborg

Jane Ekstrøm

Birte Komselis, Nørregade, Aalborg

Janne Jacobsen

Jan Ole Kristensen, Hulskovvej, Hirtshals

Jeppe Røn Andreasen

Keenan Nielsen, Lemvigvej, Aalborg Ø

Johanne Pallisgaard

Christine refstrup, Vestvej, Vodskov

Jonna Stenvad

Esther Sørensen, Nygade, Nørresundby

Jörgen Habedank 

Allis Bartholin, Astrid Obelsvej, Aalborg

Karen Marie Fredslund

Susanne Jensen, Ceciliavej, Storvorde

Kim Herholdt Groth

Jens Sejling, Nørhalne

Knud Jensen

Bente Landgrebe, Bredegade, Aalborg

Kristian Røn Andreasen

Marie Rønn, Robert Svendsens vej, Vadum

Laura Larsen

Lisbeth Brædbæk Jensen, Nørresundby

Lene Højlund

Henny Christiansen, Julius Posseltsvej, Nørresundby

Lisbeth Derry

Jette Plougmann, Nørremarksvej, Aabybro

Lone Mørkøre

Magna Nielsen, Ulrik Birchsvej, Vadum

Louise Maagaard

Thomas Iwang, Harres, Bredebro

Louise Elkjær

Mette Pilgaard, Nørhalne

Margit Dørflinger

Gitte Christensen, Leharparken, Aalborg

Max Højer Jacobsen

Annemette Aaen, Knut Hamsunsvej, Sulsted

Mølgaard Jernkugler

Mia Duus, Kærhavebakken, Klarup

Niki Komselis

Ole Svendsen, Nørhalne

Ole Mandrup

Lone Sigvardt, Egonsvej, Blokhus

Palle Lindgaard-Jørgensen

Karen T. Bruun, Høgevej, Aabybro

Pernille Krogh

Elisabeth K. Søndergaard, Nørhalne

Peter Møller

Lisbeth Duun, Nyrupmark, Nibe

Pia Daugaard

Bent Pedersen, Nørhalne

Pia Viborg

Emanuel Hansen, Korsholm, Hals

Rasa Dzimidaviciute Olesen

Kjeld Klessen, Biersted

Renate Langhein

Mimi Severinsen, Karolinelund, Aalborg

Rikke Ryge 

Leif R. Nielsen, Brovst

Sanne Friis

Jes Luther, Kærhaven, Klarup

Sidsel Brix

Holger Møller Larsen, Krostien, V. Hjermitslev

Steen Thomsen

Dorte Landor, Skp. Clementsvej, Aabybro

Susanne Svendsen

Michael Gjessing, Korsholm, Hals

Tina Ferch

Kirsten Lohse, Boulevarden, Aalborg

Torben Mersholm

Kris Mølgaard, Hohøje, Hobro

Tove K. Krogh

Mette Cassøe, Gyldenrisvej, Vestbjerg

Ulla Aaen og Henrik Nielsen

Klaus Toft, Ananasvej, Aalborg

Vibeke Gaard

Meike Busch, Grüner Damm, Tyskland

Vibeke Leighton

Ole Thomsen, Vestergaardsgade, Brønderslev

Yvonne Lundehøj

Lene Vittrup Johansen, Sct. Pedersgade, Nr.Sundby

Vindere kan afhente kunstværket ved udtrækningen, samt

tirsdag den 6. og onsdag den 7. februar kl. 16.30-17.30

Hvis der er problemer med afhentning kan foreningen kontaktes på formand@ifnskunstvenner.dk eller 2091 0106 for anden aftale.

Ikke afhentet kunst tilfalder kunstforeningen

Deltagende Kunstnere:

Anders Thomsen, Foto

Andreas & Beate Wörner (Ravværkstedet), Smykker

Anne og Martin Mølgaard (Mølgaard Jernkugler), Skulpturer

Anne Risum, Maleri og print

Annette Ravn, Bronze, Maleri og stentøj

Antiokia Sørensen, Maleri

Benny Rytter, Foto

Bent Pristed, Bronze skulptur

Bente Carstensen, Maleri og skrot

Betina Jung, Maleri og skulptur

Birgith Villadsen, Billedsyning

Britt Tranekær Fage, Maleri, akryl, glas og akvarel

Catherine Collart, Keramik

Danny Heinricht, Maleri

Dorte Lausten, Guldsmed/Smykker

Elke Werner, Collage

Erik Lindberg, Maleri

Etsuko Oide, Akvarel

Eva Bendt, Karamik

Glenni Andersen, Glas og keramik

Helle Kroer, Maleri

Henning Christensen, Maleri

Henrik Koldby, Maleri og skulptur

Jane Ekstrøm, Maleri

Janne Jacobsen, Maleri

Jeppe Røn Andreasen, Maleri

Johanne Pallisgaard, Maleri

Jonna Stenvad, Maleri

Jörgen Habedank , Glas

Karen Marie Fredslund, Skulpturer, blandform

Kim Groth, Maleri

Knud Jensen, Tusch tegning

Kristian Rønn Andreasen, Maleri

Laura Larsen, Textil

Lene Højlund, Glas

Lisbeth Derry, Maleri + tegning

Lone Mørkøre, Maleri

Louise Elkjær, Maleri

Louise Maagaard, Porcelæn og maleri

Margit Dørflinger, Maleri

Max Højer Jacobsen , Bronze skulptur

Niki Komselis, Smykker

Ole Mandrup, Skulptur

Palle Lindgaard-Jørgensen, Foto

Pernille Krogh, Mixed media på pap

Peter Møller, Maleri og tegning

Pia Daugaard, Foto

Pia Viborg, Maleri

Rasa Dzimidaviciute Olesen, Maleri

Renate Langhein, K eramik

Rikke Ryge Petersen, Maleri

Sanne Friis, Maleri

Sidsel Brix, Maleri og tegning

Steen Thomsen, Granitskulptur

Susanne Svendsen, Tegnede portrætter

Tina Ferch, Keramik

Torben Mersholm, Maleri

Tove Krogh, Skulpturer

Ulla Aaen og Henrik Nielsen, Keramik

Vibeke Gaard, Stentøjsskulptur

Vibeke Leighton, Maleri

Yvonne Lundehøj, Maleri og skultptur

 

Udstillingen åbnes torsdag kl. 19.00 af borgmester i Jammerbugt Kommune, Mogens Gade.

I forbindelse med ferniseringen vil der være musikalsk underholdning og et glas vin. Lokalsamfundets 250 børn fra dagpleje, vuggestue, børnehave og skole vil udsmykke hallens langside med hver deres billede. Der er arrangeret en særlig fernisering for børnene fredag formiddag, hvor de samtidig kan nyde en forfriskning og lidt frugt.

Det er 19. gang der arrangeres udstilling i Nørhalne Hallen og det sker i tæt samarbejde mellem IFN's Kunstvenner og Idræts-foreningen Fremad Nørhalne.

Udstillingen er blevet til noget af et tilløbsstykke. De senere år er udstillingen blevet besøgt af over 6000 gæster de dage udstillingen varer - i år fra torsdag den 1. februar til og med søndag den 4. februar. Det betyder også, at flere og flere anerkendte og professionelle kunstnere fra hele landet anmoder om at deltage.

Helt særligt kan man på udstillingen se kunstværker udført af tre spændende tyske kunstnere. De kommer fra den tyske by Tornesch - en af Jammerbugt Kommunes venskabsbyer.

Hver udstiller skænker et mindre kunstværk, som bortloddes blandt de gæster, som køber et katalog ved indgangen.
Udtrækning af vinderne foregår søndag kl. 16.30 og vinderne vil blive offentliggjort på foreningens hjemmeside.

Der er kunstcafe i Hallen, med mulighed for at købe kaffe med brød eller kage, en kold øl eller et glas vin.


 

Se alt om Nørhalne Viser Kunst her

Kalender:

GENERALFORSAMLING
Tirsdag, den
27. februar 2018
kl. 19


Se vore medlemskort

 

   

IFN's Kunstvenner
Trine Schultz
Skaggårdsvej 40, Nørhalne
9430 Vadum
tlf.: 2091 0106

KLUBHUSET
GUSTAV ZIMMERSVEJ 27
NØRHALNE

GRATIS ADGANG

ÅBNINGSTIDER
Generelt når hallen er åben
og efter aftale